США вимагають контроль над українським транзитним газопроводом

Американська влада хоче взяти під контроль український транзитний газопровід, який проходить по території України до Європи. Вони вимагають цього від української влади, повідомляє Reuters.
Якщо Київ погодиться на це, відповідальність за трубопровід візьме американська Міжнародна корпорація з фінансування розвитку (DFC), підконтрольна уряду США. Ця вимога з’явилася у проекті угоди про корисні копалини.
Переговори з цього питання відбулися у Вашингтоні 11 квітня. Джерело агентства повідомило, що сторони на цих переговорах були налаштовані вкрай вороже один до одного.
У угоді не передбачено жодних гарантій безпеки України з боку США, але в ній є пункт про те, що Сполучені Штати мають отримати привілейований доступ до українських родовищ корисних копалин.
За даними The New York Times, проект угоди зобов’язує Київ спрямовувати всі доходи від видобутку ресурсів (як державними, так і приватними компаніями) до спільного інвестиційного фонду, доки Київ не поверне суму, “принаймні еквівалентну спрямованій від США допомоги”.
У проекті угоди також йдеться про те, що США зможуть накласти вето на продаж українських корисних копалин третім країнам. У перший рік дії угоди Україні заборонять створювати інвестиційні проекти, якщо їхні умови кращі за ті, що пропонуються США.
Інші пункти угоди залишилися незмінними. Так, Україна вноситиме до фонду 50% доходів від майбутньої монетизації державних природних ресурсів (нафта, газ, мінерали). Частину цих коштів планується реінвестувати в українські проекти з корисних копалин, але точна частка загального прибутку на ці цілі не уточнюється.
Зеленський ініціював розслідування, хто з урядовців “злив” проект угоди про надра – FT
Деталі нового проекту угоди України та США щодо надр наприкінці березня оприлюднив народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк. Звідки у нього з’явилася копія проекту угоди, він пояснювати не став.
Железняк зокрема зазначив, що угода “жахлива” з точки зору українських інтересів і не містить “навіть натяку” на гарантії безпеки з боку США. Документ включає всі українські корисні копалини, Київ буде зобов’язаний передавати доходи від корисних копалин до спеціального фонду, а американським внеском пропонують вважати надану військову допомогу з 2022 року.
Документ охоплює не лише всі мінеральні ресурси на території України, а й інфраструктуру – залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи.
В Офісі Зеленського заявляють, що угода про надра з США передбачає ратифікацію у Раді.