Другий після Трампа: що варто знати про Джей Ді Венса

Журнал “Time” опублікував рейтинг 100 найвпливовіших людей у світі цього року. Серед них – президент США Дональд Трамп, мільярдер і очільник Департаменту ефективності уряду Ілон Маск, а також американський віцепрезидент Джей Ді Венс – відомий своїми суперечливими поглядами щодо України.
Хто він Джей Ді Венс? Цікаві факти з біографії політика. Як здобув квиток із бідності у світ еліти? Яку роль відіграє в орбіті Трампа та що стоїть за його неоднозначною риторикою – дослідила Ярина Марків.
Друга людина США. З неоднозначною риторикою щодо України.
Ми не можемо фінансувати це вічно.
І українці не можуть воювати вічно.
Хто такий Джей Ді Венс? І чому він критично налаштований стосовно України?
Мені здається, що віцепрезидент Венс якимось чином виправдовує дії путіна.
Про минуле американського політика, його суперечливі погляди та родинний контраст далі.
– Ви коли-небудь були в Україні, щоб сказати, які у нас проблеми? – Я бачив сторіз і знаю, що відбувається, коли ви приводите людей у пропагандистський тур, пане президенте.
Ось у цій, як її охрестили, історичній перепалці президента Зеленського з Трампом – у фокусі уваги опинився американський віцепрезидент. Той самий підбурювач в Овальному кабінеті Джей Ді Венс.
Джей Ді Венс, віцепрезидент США:
Подякуйте Сполученим Штатам Америки та президенту, який намагається врятувати вашу країну.
Віцепрезидент США з неабияким впливом на внутрішню та зовнішню політику запевняє, що війна росії проти України – це буцімто “конфлікт через етнічні розбіжності”. Що путін не ворог, а лише конкурент – і з ним треба домовлятися. І взагалі, що Україна має поступитися територіями та зберігати нейтралітет. Що ж сформувало таку його позицію?
Мені смішно, що ми зосереджені на цьому питанні. Чесно кажучи, мені насправді байдуже, що буде з Україною так чи інакше.
Його ще називають “Голосом іржавого поясу США”. Уродженець містечка Міддлтаун, штат Огайо – колись промислово розвиненого району північного сходу Америки, який зі зміною економічної кон’юнктури в 1970-1980-х роках потрапив у затяжну кризу. У Джеймса Дональда Боумана – таке справжнє ім’я політика – було непросте дитинство: батько покинув матір, і та вживала наркотики. Виховували хлопця дідусь з бабусею.
Євген Костогризов, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма”:
Джей Ді Венс народився у тому районі, де раніше знаходилися дуже великі промислові потужності. Раніше той регіон називали поясом заліза або залізним поясом, а зараз його називають іржавим поясом, тому що в Америці загалом закрилася велика кількість підприємств сталеливарних, і, звісно, Джей Ді Венс від цього постраждав, і від цього постраждала, в тому числі і його сім’я, і його громада, і він теж несе з собою цю травму.
Чи не єдиним реальним “соціальним ліфтом” для жителя проблемного регіону стала кар’єра морпіха. Венс служив в Іраку, щоправда, мав небойову посаду – зв’язки з громадськістю. Під час навчання в елітному виші Джей Ді гостро відчув контраст між собою та привілейованими однокурсниками. Про свої думки й почуття розповів у “Hillbilly Elegy” – “Сільській елегії”. Це мемуари про те, як виживала його сім’я, а також цілий прошарок білого робітничого класу Америки в штатах так званого “іржавого поясу”. Саме завдяки цій книжці, що побачила світ друком у 2016 році, Венс зажив популярності. Сформувала вона і довіру виборців, особливо частини знедолених американців, та проклала трамплін у політику. 2020 року Netflix екранізував бестселер. І у 2022 році Джей Ді як “голос глибинки” посів сенаторське крісло від штату Огайо.
Євген Костогризов, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма”:
Проблема в тому, що Джей Ді Венс не обрав шлях не допускати таких важких умов для інших. Принаймні в питанні інших держав: і України, і інших союзників США – Джей Ді Венс радше обрав мститися, показувати, що ось ми вам нічого не зобов’язані, і це теж фактично резонує з тим, що він пережив у своєму дитинстві.
Одна з причин популярності книжки в США криється в її спробі пояснити підйом Дональда Трампа до верхівки Республіканської партії. І чому саме американці з бідних регіонів обрали його своїм лідером. Венс багато критикував Трампа на початку політичної кар’єри. Та згодом змінив риторику і став союзником. Нині передовсім політичні амбіції керують Венсом – каже політолог.
Роберт Шапіро, професор політології Колумбійського університету США:
У Венса є політичні прагнення, і це, ймовірно, стати президентом Сполучених Штатів. І як віцепрезидент він може стати потенційним кандидатом від Республіканської партії у 2028 році, якщо отримає підтримку Трампа. Своїми діями він насамперед підтримує президента та цілі президента Сполучених Штатів.
Володимир Зеленський у недавньому інтерв’ю “CBS News” заявив, що віцепрезидент США демонструє нерозуміння війни в Україні та повторює риторику, яку раніше озвучувала російська пропаганда.
Володимир Зеленський, президент України:
Не ми напали – це перше. Мені здається, що віцепрезидент Венс якимось чином виправдовує дії путіна. Я намагався пояснити йому, що тут не можна шукати щось посередині, тут є агресор, а є жертва. Росіяни – агресор, ми – жертва. Це всі розуміють.
Своєю чергою Венс розкритикував заяву Зеленського.
Я думаю, це абсурд, коли Зеленський каже [американському] уряду, який наразі підтримує зусилля його уряду і військових, що ми якимось чином на боці росіян.
Євген Костогризов, аналітик Ради зовнішньої політики “Українська призма”:
Підігрування заключається в тому, що Джей Ді Венс і його політичні погляди переважно співпадають з тим, що роблять росіяни.
Водночас ще один, інший Венс має значно категоричнішу позицію щодо росії. Двоюрідний брат віцепрезидента США Нейт Венс та колишній американський морський піхотинець після початку вторгнення два з половиною роки воював добровольцем на фронті в Україні у складі батальйону “Вовки да Вінчі”.
Як пишуть іноземні ЗМІ, Венс брав участь у боях за Куп’янськ, Бахмут, Авдіївку та Покровськ.
Нейт Венс, двоюрідний брат віцепрезидента США, воював у ЗСУ:
росіяни, мабуть, справді думали, що впораються за 3 дні, однак не врахували рівень опору, який на них чекав. І тепер застрягли у цьому всьому. їхня економіка повністю зав’язана на війні
Морпіх зазначив, що розчарований позицією брата. І переконаний: американська влада не зможе задовольнити Путіна компромісами з Україною. У мирні прагнення москви не вірить. Тож певен: Сполучені Штати мають лише посилювати підтримку України з боку США.