20 Червня, 2025
Головна » Вибори в Польщі: чим важливий результат для України

Вибори в Польщі: чим важливий результат для України


У Польщі політична інтрига перед другим туром президентських виборів. Уже сьогодні громадяни оберуть нового главу держави. У боротьбі – ліберальний мер Варшави Рафал Тшасковський та консервативний історик Кароль Навроцький. Кого підтримує Брюссель, а кому висловлюють прихильність у Білому домі та чим це може обернутися для України – розповість Софія Жилінська.

За кілька днів до голосування рейтинги кандидатів були майже рівні. За опитуванням Opinia24, у Рафала Тшасковського, чинного мера Варшави, кандидата від керівної коаліції Дональда Туска, понад 47 відсотків підтримки. А Кароль Навроцький, висунутий опозиційною партією “Право і справедливість” Ярослава Качинського – відстає лише на один процент. Перший тур Тшасковський виграв із перевагою менш як у два відсотки.

Анна Матерська-Сосновська, політолог:

Усе залежатиме від чисельності виборців, які прийдуть на дільниці, тих, хто не голосував у першому турі, і тих, хто не визначився. А враховуючи рівень реєстрації виборців, особливо за кордоном, у мене таке враження, ніби ми прямуємо до рекордної активності.

У разі перемоги ліберала, нинішній уряд Дональда Туска зможе продовжити євроінтеграційні реформи. А якщо переможе Навроцький – на Польщу чекає політичний клінч. Тобто у країні можуть бути розбіжності уряду з президентом. Експерти вважають: другий тур виборів стане “справжнім зіткненням цивілізацій”, оскільки більшість виборців – молодь.

Амелія Рембальська, студентка (голосуватиме за Рафала Тшасковського):

Ми – молоде покоління і дивимося на речі інакше. Дехто більше зосереджується на економіці, а інші переважно на проблемах людей.

Міхал Дьюг, студент (голосуватиме за Кароля Навроцького):

Я б хотів змін. За 20 років ми втомилися від війни між двома пенсіонерами, які вже не пам’ятають, про що сперечалися. Нині настала пора трансформацій. Це час для молодих облич і для чітких поглядів. Бо насправді з багатьох питань, таких як курс щодо Європейського Союзу, обидва були на колінах. Хай би ця політика набула певного характеру.

Рафал Тшасковський – євродипломат і чинний мер Варшави. Він виступає за членство України в ЄС та НАТО, проти російської агресії та за союз із Брюсселем.

Натомість Кароль Навроцький – кандидат від опозиційної партії “Право і справедливість”, обіцяє вихід із міграційного пакту, зниження податків та відмова від кліматичної політики ЄС. Його підтримують у Білому домі та в Угорщині.

Крісті Ноем, міністр внутрішньої безпеки США:

Якщо ви оберете лідера, який співпрацюватиме з президентом Дональдом Трампом, польський народ матиме сильного союзника, який гарантуватиме, що ви зможете відбитися від ворогів.

Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини:

Хай живе Кароль Навроцький. Якщо ви хочете знати, що таке справжня ліберальна демократія, запитайте його.

Однак під час кампанії Навроцький потрапив у низку скандалів: від участі у вуличних бійках до звинувачень у шахрайстві з житлом. Тим часом політологи наголошують, що Навроцький не є політиком і партія, яка його висуває, – антиєвропейська. А тези про підтримку Штатами ставлять під великий сумнів.

Анна Матерська-Сосновська, політолог:

Чиновник Державного департаменту США, який відкрито лобіює одного кандидата перед іншим, навіть оцінюючи, підходить той, чи ні. Я не переконана, що це справді та підтримка, на яку розраховувала команда Кароля Навроцького. І знову ж таки, для частини Конфедерації – це знак сильної підлеглості Сполученим Штатам.

Фінал цієї виборчої кампанії безпрецедентно напружений. Польща стоїть перед вибором між двома різними баченнями її ролі в Європі та світі. Одні за посилення зв’язку з ЄС і підтримку України, інші – за курс на національний суверенітет і союз із консервативним Заходом. Хто переміг – покаже офіційний підрахунок голосів.